ram upgrade There is DDR5 4800 Ram in the computer, I want to upgrade it

ferdiuzan
ferdiuzan Member Posts: 1 New User
edited December 2023 in Nitro Gaming

ORIGINAL

bilgisayarın içerisinde mevcut olarak DDR5 4800 Ram mevcut bunu yükseltmek istiyorum.

16 GB DDR5 4800 aynı özelliklere sahip Ram aldım ama boş olan slota taktığım zaman Rami görmüyor bilgisayar siyah ekran da kalıyor açılmıyor, orjinali söküp o slota takıyorum orada da aynı şekilde siyah ekran da kalıyor neyi yanlış yapıyorum yardımcı olur musunuz?

TRANSLATED

There is DDR5 4800 Ram in the computer, I want to upgrade it.

I bought 16 GB DDR5 4800 RAM with the same features, but when I insert it into the empty slot, the Ram does not see it, the computer stays on a black screen and does not turn on, I remove the original and insert it into that slot, the same black screen remains there, what am I doing wrong, can you help me?

[Edited the content by translating from Turkish to English]

Answers

 • Dizüstü bilgisayarınızın model numarası nedir, size herhangi bir tavsiyede bulunmak için model numarasına ihtiyacımız var!

  Herhangi bir ram'i ve özellikle DDR5 ram'i yükselttiğinizde, dizüstü bilgisayarınızın yükseltmesi gereken tam özellikli ram'e ihtiyacınız vardır, örneğin: dizüstü bilgisayarınızın iki ram yuvasında maksimum toplam 32 GB olması gerekiyorsa ve dizüstü bilgisayarınıza Acer tarafından 16 GB DDR5-4800 MHz'lik bir modül takılmışsa ve başka bir 16 GB DDR5 ram modülü ile yükseltmek istiyorsanız, DDR5-4800MHz özellikli ram'in aynı ram'ini takmanız gerekir.

  Not: Dizüstü bilgisayarınızın RAM'ini DDR5'e yükseltirken, bilgisayarın yeni RAM'e alışması 3-5 dakika sürebilir. Bu süre zarfında, bilgisayar bir veya daha fazla kez yeniden başlatılabilir

  İngilizce

  What is your laptop model number, we need the model number to give you any advice!

  When you upgrade any ram and especially DDR5 ram, you need the exact specification ram that your laptop has to upgrade to, example: if your laptop can have a max total of 32GB into its two ram slots, and your laptop was fitted by Acer with one module of 16GB DDR5-4800MHz and you want to upgrade with another 16GB DDR5 ram module, you need to fit the same ram of DDR5-4800MHz specification ram.

  Note: When upgrading your laptop’s RAM to DDR5, the computer may take 3-5 minutes to adjust to the new RAM. During this time, the computer may reboot one or more times