Aspire 3 A315-23 series while watching videos on the computer, the color fades and improves

Ali1_
Ali1_ Member Posts: 1 New User
edited November 2023 in Aspire Laptops

Merhabalar, Bilgisayarda video izlerken rengi soluklasip düzeliyor ve bu 10 15 dk de bir oluyor.

Bilgisayar sıfır 3 aylıktır.


Hello, while watching videos on the computer, the color fades and improves, and this happens every 10 to 15 minutes.

The computer is brand new, 3 months old.

[Edited the content by translating from Turkish to English]

Answers

 • StevenGen
  StevenGen ACE Posts: 9,461 Trailblazer
  edited November 2023

  Bu 6 yaşındaki dizüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayarın bazı parçalarından kaynaklanan sorunlara sahip olabilir, dizüstü bilgisayarınızı Acer Teknik Destek'e veya bölgenizdeki deneyimli bir teknisyene götürmek en iyisidir.

  Kontrol etmeniz gereken ilk şey, anakartı ekrana bağlayan ve hareket halinde olan ve hasar görebilecek bir kablo olan eDP kablosudur, eDP kablosunu ve anakart ve ekrandaki fişleri kontrol edin, başka bir sorun da cpu grafikleriniz ve sürücüsü olabilir, bu yüzden ikinci ve son güncellemeyi yapın, Hasar görmüş ve değiştirilmesi gereken ekran olabilir. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınızın tüm bu bölümlerine bakın, çünkü sorunlarınız buradadır.

  eDP Cable for the A315-23, replace if damaged.

  İngilizce

  This 6 years old laptop could have problems from nay parts of the laptop, its best to take your laptop to either Acer Tech Support or an experienced technician in your area.

  First thing that you should check is the eDP cable which is a cable that connects the mainboard to the screen and is under allot of movement and could be damaged, check the eDP cable and plugs at mainboard and screen, another problem could be your cpu graphics and its driver, so update that second and last, it could be the screen, that could be damaged and needs replacing. So look at all those parts of your laptop as that is where your problems are.